Canal Cities Challenge - Sprint Aug 06, 2011

View results by course

F-Green

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Celine Bourdon A/L 0:17:26 7:16 59.62 +5.0
  Charlotte Chung NEOOC MP   0.00 -20.5

F-20

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Meg Parson NEOC 0:13:17 5:32 78.25 -2.3
2 Anne Wilkinson COC 0:17:07 7:08 60.73 +4.1

F35+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Stina Bridgeman ROC 0:14:39 6:06 70.95 -2.4

F40+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Val Duca STARS 0:20:18 8:28 51.20 +1.0
2 Erminia Farenfield A/L 0:22:57 9:34 45.29 -11.6
3 Nancy Bowers 0:23:13 9:40 44.77 +2.6

F45+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Dorthe Munktved 0:13:16 5:32 78.35 +11.9
2 Cathy Bakker OOC 0:16:47 7:00 61.93 +2.4
3 Clare Durand LAOC 0:22:04 9:12 47.10 -12.4
4 Andrea Schneider MNOC 0:25:07 10:28 41.38 +16.1

F50+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Peggy Dickison OK 0:16:29 6:52 63.06 -12.0
2 Kathleen Lennon QOC 0:17:56 7:28 57.96 -5.2
3 Shelagh Pepper STARS 0:18:59 7:55 54.75 +2.0
4 Valerie Meyer QOC 0:19:59 8:20 52.01 -3.5

M-18

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Matthew Stout GAOC 0:13:29 5:37 77.09 +12.8
2 Garth George GAOC 0:18:56 7:53 54.90 +29.1
3 Peter Laraia MNOC 0:35:03 14:36 29.66 -31.0

M50+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tom Svobodny MVOC 0:12:04 5:02 86.14 -4.7
2 Karl Ahlswede DVOA 0:13:51 5:46 75.05 -0.5
3 Greg Lennon QOC 0:15:08 6:18 68.68 -5.0
4 Michael Minium OCIN 0:15:10 6:19 68.53 -5.1
5 Bruce Glen Ramblers 0:16:57 7:04 61.32 -2.7
6 Guy Olsen HVO 0:17:56 7:28 57.96 +1.1
7 Richard H Ebright DVOA 0:23:20 9:43 44.55 -4.4

M55+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Charlie Shahbazian CAOC 0:13:40 5:42 76.06 -6.5
2 Tom Strat QOC 0:14:24 6:00 72.18 -6.3
3 Robert Boltz NEOOC 0:14:27 6:01 71.93 +3.2
4 Carl Childs GMOC 0:16:30 6:53 63.00 -22.3
5 Stefan Bergstrom OOC 0:17:01 7:05 61.08 -15.5
6 Gary Smith QOC 0:19:18 8:03 53.86 +4.5
7 Ralph Tolbert DVOA 0:21:52 9:07 47.53 -3.9

M60+

Green, 2.40 km, 30 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Richard Detwiler ROC 0:15:37 6:30 66.56 +10.2
2 Peter Dady CNYO 0:15:44 6:33 66.07 -2.3
3 Ken Walker Sr CSU 0:15:48 6:35 65.79 -9.2
4 David Hunter EMPO 0:17:15 7:11 60.26 +6.3
5 Peter Goodwin UNO 0:19:19 8:03 53.81 -10.9
6 Ian Shields BOK 0:35:04 14:37 29.64 -0.6
  John-Eric Nelson WCOC MP   0.00 -56.2
  Rick Worner ROC MP   0.00 -66.9

F-21+

Red, 2.80 km, 15 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Angelica Riley DVOA 0:16:50 6:01 67.52 -9.0
2 Galyna Petrenko 0:17:02 6:05 66.73 -10.5
3 Maiya Anderson RMOC 0:17:29 6:15 65.01 -0.3
4 Linda Kohn ROC 0:23:23 8:21 48.61 -6.3
5 Janet Tryson EMPO 0:24:07 8:37 47.13 +0.6
  Alexandra Jospe CSU MP   0.00 -81.8

M-20

Red, 2.80 km, 15 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Nathaniel Lyons ROC 0:12:07 4:20 93.80 -3.1
2 Andrew Childs GMOC 0:13:38 4:52 83.37 -18.7
3 Ethan Childs GMOC 0:13:44 4:54 82.76 -9.1
4 Alexander Bergstrom OOC 0:14:57 5:20 76.03 -5.6
5 Nathan Ohrwaschel DVOA 0:15:06 5:24 75.27 -7.4
6 Joe Barrett PTOC 0:15:22 5:29 73.97 -5.7
7 Richard Y Ebright CSU 0:16:01 5:43 70.96 +39.1
8 Zachary Barker DVOA 0:16:26 5:52 69.16 -10.3
9 Matthew Barrett PTOC 0:17:04 6:06 66.60 -7.3

M35+

Red, 2.80 km, 15 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sergey Dobretsov ROC 0:17:03 6:05 66.66 -10.2

M40+

Red, 2.80 km, 15 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Lars Munktved 0:14:22 5:08 79.11 +21.1
2 Martin Farenfield A/L 0:17:04 6:06 66.60 -5.9
3 Carl Fey ROC 0:17:05 6:06 66.53 +4.3
  Robert Stevens ROC MP   0.00 -45.1
  Francis Boscoe EMPO MP   0.00 0.0

M45+

Red, 2.80 km, 15 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Clinton Morse WCOC 0:14:32 5:11 78.21 -0.3
2 Ted Good QOC 0:14:50 5:18 76.62 -5.3
3 Eugene Mlynczyk UKR 0:15:12 5:26 74.78 -10.0
4 Bill Langton SLOC 0:15:30 5:32 73.33 +14.0
5 Michael Lyons ROC 0:15:46 5:38 72.09 +3.7
6 Jeffrey Saeger NEOC 0:16:06 5:45 70.60 -9.1
7 Alexis Rzewski WPOC 0:16:09 5:46 70.38 +3.0
8 Andrew Cornett OOC 0:16:13 5:48 70.09 -2.7
9 Nadim Ahmed QOC 0:16:29 5:53 68.95 -9.2
10 Glen Tryson EMPO 0:16:58 6:04 66.99 -2.0
11 Steven Tylock ROC 0:18:00 6:26 63.14 +5.8
12 Raymond Chung TOC 0:18:02 6:26 63.03 +4.5
13 Sam Levitin NEOC 0:19:25 6:56 58.54 +32.1
14 Eric Smith CNYO 0:22:05 7:53 51.47 -0.2
15 Scott Drumm CROC 0:23:01 8:13 49.38 +4.6