Keystone Capers - Day 1 Jun 25, 2011

View results by course

F-Green

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Julie Keim SVO 1:44:18 17:41 52.91 +3.1
2 Charlotte Chung NEOOC 1:58:10 20:02 46.70 +26.2
3 Lauren Terefenko DVOA 2:05:58 21:21 43.81 -0.7
  Dan Tam Do QOC OVT   0.00 -14.2

M-Green

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ryan Gould A/L 1:57:22 19:54 47.02 -5.1
2 Daniel Beggs A/L 1:58:23 20:04 46.62 -4.5
3 Timothy Bauer A/L 2:25:39 24:41 37.89 -0.2

F35+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Stina Bridgeman ROC 1:17:40 13:10 71.06 -2.3

F40+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kathy Jo Rufener NEOOC 2:20:18 23:47 39.34 +1.6

F45+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Albina Zakrevski DVOA 1:37:34 16:32 56.57 -0.4
2 Rachel Wilson DVOA 1:41:44 17:15 54.25 -6.3
3 Patricia Mace QOC 2:05:45 21:19 43.89 -0.1
4 Starr Waddington GHO 2:22:43 24:11 38.67 +19.3
5 Brenda Blacklock ICO 2:36:27 26:31 35.28 -5.0

F50+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Patricia Lyons BFLO 1:31:29 15:30 60.33 +6.2
2 Kathleen Lennon QOC 1:38:13 16:39 56.19 -7.0
3 Janet Tryson EMPO 1:38:39 16:43 55.94 +1.2
4 Chiori Shimizu COO 1:48:30 18:23 50.87 +1.3
5 Shelagh Pepper STARS 2:09:09 21:53 42.73 -10.0
6 Mary Frank DVOA 2:12:01 22:23 41.80 -1.5
7 Allison Van Akkeren GMOC 2:27:38 25:01 37.38 +0.0
8 Kathleen King SVO 2:39:00 26:57 34.71 +0.0

M-18

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Thomas Wilson DVOA 1:39:42 16:54 55.36 -0.7
2 Robert Frank DVOA 2:35:39 26:23 35.46 -0.3

M50+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Istvan Nagy DVOA 1:08:06 11:33 81.04 -6.2
2 Fred Reed DVOA 1:14:27 12:37 74.13 +0.0
3 Chris Svoboda CAOC 1:15:31 12:48 73.08 +2.9
4 Randy Mitchell NEOOC 1:23:19 14:07 66.24 -2.9
5 Greg Lennon QOC 1:24:59 14:24 64.94 -8.7
6 Scott Thatcher DVOA 1:32:54 15:45 59.41 -7.2
7 Guy Olsen HVO 1:42:54 17:26 53.63 -3.2
8 Steve Hughes NEOOC 1:50:51 18:47 49.79 -0.0
9 Oleg Koptelov SMOC 1:57:43 19:57 46.88 -2.3
10 Kenneth Kling OLOU 2:33:21 25:59 35.99 +1.4
11 Fred Mailey NEOOC 2:48:13 28:31 32.81 -4.1

M55+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tom Strat QOC 1:09:47 11:50 79.09 +0.6
2 Stanislav Rachitskiy NEOOC 1:10:52 12:01 77.88 +0.0
3 Tom Nolan QOC 1:11:38 12:08 77.04 -3.2
4 Sam Listwak QOC 1:19:27 13:28 69.46 +1.3
5 Craig Weber HVO 1:19:35 13:29 69.35 +0.5
6 Phil Bricker NEOC 1:21:37 13:50 67.62 -6.3
7 Shin Shimizu COO 1:24:31 14:19 65.30 +1.0
8 Pat Meehan OCIN 1:25:09 14:26 64.81 +2.2
9 Mark Frank DVOA 1:31:30 15:31 60.32 +2.1
10 Robert Boltz NEOOC 1:36:46 16:24 57.03 -11.7
11 Gary Smith QOC 1:46:32 18:03 51.80 +2.4
12 Ralph Lindzon TOC 2:29:27 25:20 36.93 +1.8
  Robert Meyer DVOA DNF   0.00 0.0

M60+

Green, 5.90 km, 240 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ken Walker Sr CSU 1:13:13 12:25 75.38 +0.4
2 Ron Bortz DVOA 1:16:31 12:58 72.13 -2.6
3 Bob Huebner DVOA 1:20:24 13:38 68.64 +3.5
4 Walter Siegenthaler COK 1:21:40 13:51 67.58 -10.5
5 Rob Wilkison DVOA 1:31:45 15:33 60.15 -0.6
6 Bob Fink DVOA 1:34:52 16:05 58.18 +1.7
7 Robert Bullions HVO 1:39:58 16:57 55.21 -5.4
8 Valeriy Doverov HVO 1:40:33 17:03 54.89 -5.8
9 Mark Mace QOC 1:43:26 17:32 53.36 +1.1
10 Philip Hawkes-Teeter EMPO 1:46:43 18:05 51.72 +4.2
11 Edward Niemann DVOA 2:06:32 21:27 43.62 -5.9
  Bill Baxter A/L OVT   0.00 0.0

M-Red

Red, 7.90 km, 275 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Dan Marincel WPOC 1:39:22 12:35 58.23 -0.1
2 Joe Marincel SMOC 2:48:35 21:20 34.32 +17.2

F-21+

Red, 7.90 km, 275 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kseniya Popova HVO 1:22:31 10:27 70.12 -11.0
2 Anna Shafer-Skelton SLOC 1:23:15 10:32 69.50 -3.3
3 Peggy Dickison OK 1:36:22 12:12 60.04 -1.8
4 Linda Kohn ROC 1:46:33 13:29 54.30 -0.6
  Erin White A/L DNF   0.00 0.0

M-20

Red, 7.90 km, 275 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Joe Barrett PTOC 1:15:45 9:35 76.38 -3.3
2 Matthew Barrett PTOC 1:21:14 10:17 71.23 -2.7
3 Chase Thatcher DVOA 1:29:01 11:16 65.00 +2.7
4 Sam Reed DVOA 1:31:40 11:36 63.12 -0.3
  Corey Thatcher DVOA DNF   0.00 -25.6
  John Hensley Williams GAOC NR   N/R  - 

M35+

Red, 7.90 km, 275 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mika Latva-Kokko NEOC 1:31:08 11:32 63.49 -4.9
2 James Trautmann WPOC 1:56:16 14:43 49.77 +24.9

M40+

Red, 7.90 km, 275 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mike Waddington GHO 1:17:52 9:51 74.31 +19.1
2 Adrian Owens GMOC 1:19:43 10:05 72.58 +0.4
3 Jorgen Pedersen A/L 1:29:21 11:19 64.76 -0.1
4 Dave Battista WPOC 1:33:10 11:48 62.10 +7.8
5 Csaba Tiszttarto DVOA 1:40:30 12:43 57.57 +3.2

M45+

Red, 7.90 km, 275 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Gregory Balter WCOC 1:10:21 8:54 82.25 -9.6
2 Stephen Wilson DVOA 1:10:40 8:57 81.88 +1.4
3 Ted Good QOC 1:13:05 9:15 79.17 -2.7
4 Peter Gagarin CSU 1:14:33 9:26 77.61 -6.5
5 Eugene Mlynczyk UKR 1:15:39 9:35 76.48 -8.3
6 Glen Tryson EMPO 1:22:47 10:29 69.89 +0.9
7 Tom Svobodny MVOC 1:23:01 10:31 69.70 +34.8
8 Sevastian Irimie STARS 1:24:08 10:39 68.77 +1.7
9 Nadim Ahmed QOC 1:25:07 10:46 67.98 -10.2
10 Alexis Rzewski WPOC 1:27:21 11:03 66.24 -1.1
11 Mike Carter DVOA 1:33:56 11:53 61.60 +30.8
12 Steven Barnhart MVOC 1:34:29 11:58 61.24 +17.0
13 Michael Minium OCIN 1:34:57 12:01 60.94 -3.4
14 Bill Langton SLOC 1:36:06 12:10 60.21 +0.9
15 David Yee NEOC 1:37:02 12:17 59.63 -0.4
16 Robert Minto ICO 1:37:50 12:23 59.14 +3.0
17 Raymond Chung TOC 1:38:53 12:31 58.51 +0.0
18 Mike Bertram SVO 1:41:54 12:54 56.78 +0.0
19 David Waller OCIN 1:45:44 13:23 54.72 -6.5
20 Francis Hogle QOC 1:51:22 14:06 51.96 +1.1
21 Billy Allaband DVOA 2:13:25 16:53 43.37 +4.3
22 Rick Worner ROC 2:16:24 17:16 42.42 -8.0