Georgia Navigator Cup - Middle Jan 12, 2018

View results by course

F-Green

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Anne Ledbetter GAOC 1:23:14 22:30 42.98 +0.4

M-Green

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 David McCombs QOC 0:52:50 14:17 67.71 -5.9
2 Richard Worner ROC 1:01:46 16:42 57.92 -9.9
3 Alex Yancey OCIN 1:02:22 16:51 57.36 -0.3

F-20

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Diana Aleksieva QOC 0:53:58 14:35 66.29 -4.3
2 Jessica Colleran COC 1:44:27 28:14 34.25 -28.0

F35+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Angelique Simpson SMOC 1:06:36 18:00 53.71 +4.9

F40+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sherri Brady COC 1:07:07 18:08 53.30 +3.8
2 Petya Aleksieva QOC 1:15:53 20:31 47.14 -4.2

F45+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Barbara Niess-May SMOC 1:06:18 17:55 53.96 +8.6
  Amy Winston RMOC DNF   0.00 -37.8

F50+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Linda Kohn ROC 0:51:11 13:50 69.89 +0.9
2 Mary Jones OK 0:55:22 14:58 64.61 -0.5
3 Sandy Beverly OK 1:01:09 16:32 58.50 +6.0
4 Shelley Pennington OLOU 1:06:04 17:51 54.15 +3.0
5 Madeline McCarren CAOC 1:27:00 23:31 41.12 -3.5

M-18

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Joshua Sumner VOC 0:44:58 12:09 79.56 +6.0
2 Nathan Bantz OCIN 0:48:18 13:03 74.07 +3.4
3 David Muench QOC 0:49:23 13:21 72.44 +1.3
4 Luke Bantz OCIN 0:50:10 13:34 71.31 -6.4
5 James Reeder OCIN 0:56:58 15:24 62.80 -10.3
6 Brennan Stone QOC 1:01:38 16:39 58.04 -0.2
7 David Middleton QOC 1:05:53 17:48 54.30 -15.7
8 Ramiro Torres HOC 1:18:33 21:14 45.54 -6.9
9 Graham Freeman OCIN 1:27:59 23:47 40.66 +22.4
10 Noa Dannaker OCIN 1:35:49 25:54 37.34 +5.4

M50+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Michael Eglinski OK 0:38:12 10:19 93.65 -5.5
2 Jiri Mayer 0:41:24 11:11 86.41 +2.2
3 Carl Muench QOC 0:52:49 14:16 67.73 -1.6
4 Mark Hicks QOC 0:54:22 14:42 65.80 -1.4
5 Matthew Robbins OCIN 1:12:58 19:43 49.03 -0.0
6 Lee Sumner VOC 1:32:20 24:57 38.74 -3.3

M55+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Bob Forgrave COC 1:20:35 21:47 44.39 +3.9
  Josef Trzicky BOK MP   0.00 -42.4

M60+

Green, 3.70 km, 115 m, 11 Ctrls, CGV: 3438.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Rick Breseman COC 0:40:26 10:56 88.48 +1.5
2 Walter Siegenthaler COK 0:45:52 12:24 77.99 -4.1
3 Kean Williams COC 0:51:04 13:48 70.05 -4.5
4 Ian Miller GAOC 1:00:05 16:14 59.54 -1.9
5 Piaras de Cleir GAOC 1:01:54 16:44 57.79 -7.2
6 Brian Wright GAOC 1:49:40 29:38 32.62 +10.0

F-21+

Red, 4.40 km, 120 m, 14 Ctrls, CGV: 3627.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sydney Fisher WPOC 0:41:39 9:28 87.15 +9.7
2 Addie Nolan QOC 1:19:02 17:58 45.93 -1.6
3 Simona Platukyte GAOC 1:28:56 20:13 40.82 +27.2

M-20

Red, 4.40 km, 120 m, 14 Ctrls, CGV: 3627.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Thomas Laraia MNOC 0:37:37 8:33 96.50 +0.7
2 Dylan Poe OCIN 0:56:28 12:50 64.29 +2.5
3 Xavier Torres HOC 2:14:49 30:38 26.93 -13.9
  Corey Fowler GAOC DNF   0.00 -36.2

M35+

Red, 4.40 km, 120 m, 14 Ctrls, CGV: 3627.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Edward Holland 1:32:03 20:55 39.43 +19.7

M40+

Red, 4.40 km, 120 m, 14 Ctrls, CGV: 3627.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Martin Schwetter CAOC 0:50:47 11:33 71.48 +0.1
2 Jens Christiansen SMOC 1:03:00 14:19 57.62 -4.6
3 Steve Simpson SMOC 1:43:02 23:25 35.23 -3.1

M45+

Red, 4.40 km, 120 m, 14 Ctrls, CGV: 3627.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Gregory Balter DVOA 0:41:24 9:25 87.68 +2.5
2 Glen Tryson EMPO 1:06:09 15:02 54.87 -0.5
3 Steven Barnhart MVOC 1:13:50 16:47 49.16 +5.7
4 Edward Lent GAOC 1:25:21 19:24 42.53 +5.7
5 Jim Hall COK 1:26:03 19:33 42.18 -0.8
6 Todd Pownell NEOOC 1:27:39 19:55 41.41 -17.4
  Tom Herrnstein OK MP   0.00 -52.9