Gold Rush 2017 US Long Championships Jun 24, 2017

View results by course

F-Green

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Rachel May SAGE 1:38:22 13:51 72.16 -8.9

M-Green

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Yuri Zakrevski HVO 2:22:27 20:04 49.83 -3.3

F35+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ann Marie Cody BAOC 1:29:30 12:36 79.31 -3.6
2 Janice Gardner OUTAH 1:44:58 14:47 67.62 +4.6

F40+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Victoria Campbell COC 1:29:40 12:38 79.16 -4.1
2 Marie-Josee Parayre BAOC 1:32:14 12:59 76.96 -9.2
3 Stina Bridgeman ROC 1:59:08 16:47 59.58 -9.0
  Peg Davis TSN DNF   0.00 -8.9

F45+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Abbigail May SAGE 1:50:40 15:35 64.14 -10.9
2 Heidi Hall ROC 2:54:23 24:34 40.70 +0.0
  Julia Morse COC DNF   0.00 -34.5

F50+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Peggy Dickison OK 1:39:40 14:02 71.22 +3.0
2 Karen Martino FWOC 1:49:34 15:26 64.78 -3.7
3 Chiori Shimizu COO 2:08:15 18:04 55.34 -11.0
  Melanie Wright CTOC DNF   0.00 -34.8
  Albina Zakrevski HVO DNF   0.00 -68.6

M-18

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tyson Martino FWOC 1:11:08 10:01 99.78 +11.1
2 Wayan Christoffersen COC 2:00:43 17:00 58.80 +8.4
3 Hayden Ratliff COC 2:21:49 19:58 50.05 -14.6
4 Avery Michalchuk FWOC 2:40:48 22:39 44.14 -1.9

M50+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ted Good QOC 1:04:33 9:05 109.96 +10.5
2 Bill Cusworth GCO 1:12:54 10:16 97.37 -2.0
3 Michael Eglinski OK 1:16:52 10:50 92.34 -6.8
4 David Oxenstierna HVO 1:24:00 11:50 84.50 -3.8
5 James Baker RMOC 1:24:12 11:52 84.30 +8.0
6 Christian Kosch COC 1:29:07 12:33 79.65 -8.4
7 Oyvind Naess COC 1:35:08 13:24 74.61 +2.6
8 Galen Moore RMOC 1:41:47 14:20 69.74 -14.6
9 Paul Hession QOC 2:13:26 18:48 53.19 -3.9
10 Scott Drumm CROC 2:53:18 24:25 40.96 -3.1

M55+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tapio Karras BAOC 1:08:24 9:38 103.77 +2.6
2 Nadim Ahmed QOC 1:21:07 11:25 87.50 -3.9
3 JP Lande RMOC 1:24:21 11:53 84.15 -7.0
4 Ron Birks GPHXO 1:26:59 12:15 81.60 -5.1
5 Paul Carson Truckee 1:29:19 12:35 79.47 +4.0
6 Kean Williams COC 1:35:12 13:25 74.56 +0.1
7 Tom Overbaugh DVOA 1:40:08 14:06 70.88 -16.2
8 Fyodor Konkov BAOC 1:51:16 15:40 63.79 -6.0
9 Greg Ehrensing BAOC 1:54:01 16:04 62.25 -0.5
10 Ken Vomaske BAOC 1:57:09 16:30 60.59 -1.0
11 Mike Poulsen CROC 2:01:22 17:06 58.48 +3.7
12 William Leahy CTOC 2:31:45 21:22 46.77 -2.6

M60+

Green, 7.10 km, 200 m, 16 Ctrls, CGV: 6815.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Rick Breseman COC 1:24:01 11:50 84.48 -2.5
2 Charlie Shahbazian CAOC 1:24:50 11:57 83.67 +1.5
3 Glen Tryson EMPO 1:31:32 12:54 77.54 -4.1
4 Takashi Sugiyama BAOC 1:31:51 12:56 77.28 -9.6
5 David Enger COC 1:38:48 13:55 71.84 +6.0
6 David Ross ONB 1:41:32 14:18 69.91 -3.2
7 Shinichi Shimizu COO 2:10:20 18:21 54.46 -15.8
8 Christian Whitmyre COC 2:26:49 20:41 48.35 +5.7
9 Ralph Lindzon TOC 3:31:22 29:46 33.58 -4.3
  Matthias Kohler BAOC DNF   0.00 -50.4

M-Red

Red, 8.30 km, 250 m, 19 Ctrls, CGV: 6930.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Zachary Clayton CTOC 2:24:19 17:23 47.59 -3.2

F-21+

Red, 8.30 km, 250 m, 19 Ctrls, CGV: 6930.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tori Borish BAOC 1:24:32 10:11 81.25 +2.3
2 Asa Otterbjork 1:30:44 10:56 75.70 +0.8
3 Amelia Horne COC 1:42:51 12:23 66.78 +7.7
4 Anastasiya Gordeeva BAOC 1:52:57 13:37 60.81 -9.6
5 Kelsey Breseman COC 2:04:28 15:00 55.18 -1.1
6 Celia Schofield COC 2:06:14 15:13 54.41 -0.5
7 Carol Walker Truckee 2:07:59 15:25 53.67 -6.8

M35+

Red, 8.30 km, 250 m, 19 Ctrls, CGV: 6930.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Boris Granovskiy QOC 1:16:39 9:14 89.61 -3.2
2 Greg Walker Truckee 1:16:52 9:16 89.35 +3.7
3 Patrick Nuss OK 1:41:08 12:11 67.91 -0.8
4 Joseph Burkhead RMOC 1:45:13 12:41 65.28 -0.7
5 Dan Grabski CROC 2:57:25 21:23 38.71 +9.0
  Michael Kacmar CROC DNF   0.00 -17.1

M40+

Red, 8.30 km, 250 m, 19 Ctrls, CGV: 6930.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Jonathan Campbell COC 1:25:06 10:15 80.71 -1.3

M45+

Red, 8.30 km, 250 m, 19 Ctrls, CGV: 6930.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Francois Leonard BAOC 1:21:45 9:51 84.02 +2.7
2 Laszlo Kolyvek COC 1:37:32 11:45 70.42 -4.7
3 Tom Herrnstein OK 2:03:28 14:53 55.63 +2.7
4 Douglas Hall ROC 2:20:01 16:52 49.05 -4.3
5 Eric Concannon OUTAH 2:33:19 18:28 44.80 +0.0
6 Alexander Myachin CROC 2:49:17 20:24 40.57 -6.9
  David Bergset CTOC DNF   0.00 -26.8