Western States - Day 3 Jul 04, 2016

View results by course

F-Green

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Johanna van Lieshout EOOC 1:32:40 15:59 50.09 +2.9

M-Green

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Christopher Silva RMOC 1:39:50 17:13 46.49 -5.2
2 Brian Fleming RMOC 1:42:04 17:36 45.48 -9.6

F35+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ioana Fleming RMOC 1:08:19 11:47 67.94 +3.4
2 Senia Bozova RMOC 2:48:05 28:59 27.62 -2.1

F40+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Peg Davis TSN 1:56:03 20:01 40.00 +1.3

F45+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Pia Webb CSU 1:01:34 10:37 75.39 -9.4
2 B. Brooke Mann RMOC 1:29:27 15:25 51.89 +0.2

F50+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Gøril Jones RMOC 1:19:38 13:44 58.29 -2.2
2 Brenda Blacklock ICO 1:56:14 20:02 39.93 -1.2
3 Melanie Wright CTOC 2:27:28 25:26 31.48 -2.8

M50+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Eric Buckley SLOC 0:54:26 9:23 85.27 +37.8
2 Neal Barlow RMOC 0:56:25 9:44 82.27 -4.8
3 Dmitriy Zamoshchin RMOC 1:17:30 13:22 59.89 +3.9
4 Mark Webb CSU 1:52:08 19:20 41.39 -0.6
5 Scott Drumm CROC 2:11:27 22:40 35.31 -10.4

M55+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ron Birks GPHXO 0:59:00 10:10 78.67 -1.6
2 Thomas Murphy OCIN 1:06:14 11:25 70.08 +8.2
3 Michael Minium OCIN 1:06:43 11:30 69.57 -0.9
4 Steven Houghton GAOC 1:12:49 12:33 63.74 +2.6
5 Douglas Berling RMOC 1:16:15 13:09 60.87 +0.9
6 Greg Ehrensing BAOC 1:19:24 13:41 58.46 -0.9
7 Michael Carlson MNOC 1:25:41 14:46 54.17 -5.8
8 Ian Munslow RMOC 2:52:41 29:46 26.88 -0.0

M60+

Green, 5.80 km, 125 m, 11 Ctrls, CGV: 4443.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Paul Pacque 0:49:37 8:33 93.55 +3.1
2 Charlie Shahbazian CAOC 0:53:44 9:16 86.38 -0.2
3 Rick Breseman COC 1:00:13 10:23 77.08 -7.2
4 Robert Gilchrist EOOC 1:03:46 11:00 72.79 -1.6
5 Ian Harding MNOC 1:05:21 11:16 71.03 -2.7
6 Gavin Wyatt-Mair BAOC 1:06:44 11:30 69.56 +3.8
7 Sam Listwak QOC 1:14:15 12:48 62.51 +1.3
8 Matthias Kohler BAOC 1:16:09 13:08 60.95 -0.8
9 Robert Huebner OUTAH 1:19:40 13:44 58.26 +2.0
10 Craig Weber HVO 1:23:49 14:27 55.38 -12.4
11 Peter Goodwin UNO 1:24:17 14:32 55.07 +2.0
12 Dan Greene BAOC 1:34:14 16:15 49.26 -1.1
13 James Eagleton DVOA 1:58:46 20:29 39.08 -10.5
  Fred Zendt GAOC MP   0.00 -38.1

M-Red

Red, 7.50 km, 190 m, 14 Ctrls, CGV: 6068.6

Pl Name Club Time Pace Score Diff
  Carlo Giacometti DNF   0.00 -38.9

F-21+

Red, 7.50 km, 190 m, 14 Ctrls, CGV: 6068.6

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Alison Crocker CROC 1:02:22 8:19 97.29 +1.2
2 Hannah Culberg QOC 1:08:50 9:11 88.15 -4.8
3 Alexandra Jospe CSU 1:12:41 9:41 83.48 -9.1
4 Tori Borish COC 1:21:37 10:53 74.35 -8.7
5 Sarah-Jane Barrable 1:25:59 11:28 70.57 -2.8
6 Sanna Sevanto NMO 1:33:37 12:29 64.82 -6.2
7 Donna Fluegel WCOC 2:56:29 23:32 34.38 -2.1
  Cristina Luis TSN DNF   0.00 -74.8

M-20

Red, 7.50 km, 190 m, 14 Ctrls, CGV: 6068.6

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Aidan Minto ICO 1:13:56 9:51 82.07 -4.6

M35+

Red, 7.50 km, 190 m, 14 Ctrls, CGV: 6068.6

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mikhail Martemyanov RMOC 1:08:02 9:04 89.19 +7.1
2 Olli Kara 1:10:37 9:25 85.93 +7.4
3 Jay Hann BAOC 2:58:05 23:45 34.07 -1.3

M40+

Red, 7.50 km, 190 m, 14 Ctrls, CGV: 6068.6

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Craig Murray RMOC 1:02:20 8:19 97.34 +4.0
2 Pete Curtis MNOC 1:29:00 11:52 68.18 -0.7

M45+

Red, 7.50 km, 190 m, 14 Ctrls, CGV: 6068.6

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ted Good QOC 1:11:55 9:35 84.37 -1.8
2 Troy Bozarth RMOC 1:17:25 10:19 78.38 +3.2
3 Robert Minto ICO 1:33:02 12:24 65.22 -6.3
4 John Crowther RMOC 1:41:50 13:35 59.59 +3.0
5 Galen Moore RMOC 1:45:03 14:00 57.76 -1.6
6 Tom Herrnstein OK 1:52:49 15:03 53.78 -17.5
7 Dave Cleveland RMOC 2:59:03 23:52 33.89 -0.0