Troll Cup - Classic Apr 17, 2016

View results by course

M-Green

Green Y, 5.10 km, 150 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Dan Mayland DVOA 0:52:51 10:22 88.58 +29.0
2 Patrick McNeal NEOC 1:13:55 14:30 63.33 +0.1
3 Tiivo Ruutopold UNO 1:16:14 14:57 61.41 -0.0
4 Zimu Li QOC 1:18:10 15:20 59.89 -2.0
5 Peter Amram NEOC 1:30:51 17:49 51.53 +0.0
6 Yuri Zakrevski HVO 1:50:56 21:45 42.20 -1.5

F-20

Green Y, 5.10 km, 150 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Melanie Serguiev GMOC 1:04:37 12:40 72.45 -2.7
2 Evalin Brautigam WCOC 1:10:11 13:46 66.70 -23.0

F40+

Green Y, 5.10 km, 150 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Stina Bridgeman ROC 1:03:43 12:30 73.47 -4.3
2 Corinne Mayland DVOA 1:03:56 12:32 73.22 -8.1

F45+

Green Y, 5.10 km, 150 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kristin Hall NEOC 0:50:28 9:54 92.76 -5.3
2 Pia Webb CSU 0:50:41 9:56 92.36 -1.8
3 Angelica Riley DVOA 1:00:04 11:47 77.93 +0.1
4 Elena Logvina UKR 1:10:44 13:52 66.18 -3.1

F50+

Green Y, 5.10 km, 150 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 pavlina Brautigam WCOC 0:57:27 11:16 81.48 -8.6
2 Peggy Dickison OK 1:02:18 12:13 75.14 -0.7
3 Marketa Graham OOC 1:02:26 12:15 74.98 +2.4
4 Albina Zakrevski HVO 1:07:53 13:19 68.96 -10.6
5 Barbara Bryant CSU 1:17:50 15:16 60.14 +1.8
6 Anne Billman 1:35:09 18:39 49.20 -11.2

M-18

Green Y, 5.10 km, 150 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ethan Hall NEOC 0:51:47 10:09 90.40 +10.6
2 Kestrel Owens GMOC 0:58:49 11:32 79.59 +0.2
3 Julian Yescas QOC 0:59:05 11:35 79.23 -8.4
4 Jared Giszack QOC 1:18:29 15:23 59.65 -15.5

M50+

Green X, 5.20 km, 130 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Stefan Slutsky LIOC 0:53:21 10:16 92.33 +1.6
2 Clinton Morse WCOC 0:58:52 11:19 83.67 -0.4
3 Brian Graham OOC 1:03:04 12:08 78.10 +2.0
4 Michael Lyons ROC 1:22:12 15:48 59.92 -1.3
5 David Yee CSU 1:29:22 17:11 55.12 -8.5
6 Sam Levitin NEOC 1:40:15 19:17 49.13 +2.9

M55+

Green X, 5.20 km, 130 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Alar Ruutopold UNO 0:58:42 11:17 83.91 -1.8
2 Tim Parson NEOC 1:02:12 11:58 79.19 -21.6
3 Jim Arsenault UNO 1:02:40 12:03 78.60 -2.2
4 Nadim Ahmed QOC 1:05:39 12:38 75.03 -0.5
5 Stephen Richardson WCOC 1:18:17 15:03 62.92 -7.0
6 Mitch Collinsworth ROC 1:20:02 15:23 61.54 -16.0
7 Daniel Billman 1:25:11 16:23 57.82 -2.0
8 Doug Sevon NEOC 1:25:49 16:30 57.40 -0.0
9 Guy Olsen HVO 1:37:52 18:49 50.33 -0.5
  Kean Williams COC MP   0.00 -70.6

M60+

Green X, 5.20 km, 130 m, 14 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ernst Linder UNO 0:50:21 9:41 97.83 +1.0
2 Tony Muffatti WCOC 0:58:10 11:11 84.68 -6.9
3 Carl Childs GMOC 1:00:47 11:41 81.04 -5.3
4 Rick Breseman COC 1:03:14 12:10 77.90 -7.9
5 Pat Dunlavey HVO 1:05:56 12:41 74.71 -0.3
6 Glen Tryson EMPO 1:10:26 13:33 69.93 -17.4
7 John Rogers NEOC 1:12:32 13:57 67.91 +3.7
8 James Eagleton DVOA 1:19:02 15:12 62.32 +4.5
9 Bob Dangel NEOC 1:21:16 15:38 60.61 -1.7
10 Richard Worner ROC 1:22:26 15:51 59.75 -0.6
11 Ian Miller GAOC 1:23:40 16:05 58.87 -3.0
12 Dean Sturtevant NEOC 1:25:27 16:26 57.64 -17.8
13 Peter Goodwin UNO 1:28:39 17:03 55.56 -7.8
14 Pete Bundschuh UNO 1:29:14 17:10 55.20 -0.2
15 Gary Maslanka ROC 1:35:44 18:25 51.45 +0.5
16 Aims Coney NEOC 1:43:10 19:50 47.74 +1.9

M-Red

Red, 6.20 km, 165 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Leszek Lechowicz NEOC 1:35:34 15:25 53.06 +6.6

F-21+

Red, 6.20 km, 165 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Polina Zakharova 0:53:53 8:41 94.11 +6.0
2 Hannah Culberg QOC 0:56:20 9:05 90.02 -8.2
3 Alexandra Jospe CSU 0:57:17 9:14 88.52 +0.2
4 Kseniya Popova HVO 1:05:38 10:35 77.26 -17.0
5 Meg Parson NEOC 1:08:09 11:00 74.41 +28.2
6 Victoria Campbell QOC 1:14:33 12:01 68.02 -4.3
  Meredith Naughton MP   0.00 -47.2

M-20

Red, 6.20 km, 165 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Zachary Lyons ROC 0:58:53 9:30 86.12 -1.4
2 Peter Zakrevski HVO 0:59:12 9:33 85.66 -2.9
3 Walter Ditrani NEOC 1:32:22 14:54 54.90 -3.1
  Anthony Riley DVOA DNF   0.00 -85.8

M40+

Red, 6.20 km, 165 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Wyatt Riley DVOA 0:52:50 8:31 95.98 -7.6
2 Ian Finlayson NEOC 1:00:56 9:50 83.22 -1.3
3 Mark Roth 1:02:10 10:02 81.57 -14.0
4 Dmitri Golovanov Ramblers 1:08:05 10:59 74.48 -4.3

M45+

Red, 6.20 km, 165 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sergiy Gnatiouk HVO 0:53:13 8:35 95.29 -1.4
2 Adrian Owens GMOC 1:00:54 9:49 83.27 -2.2
3 Ted Good QOC 1:05:44 10:36 77.14 -11.9
4 Andrei Logvin UKR 1:09:19 11:11 73.16 -19.5
5 Jeffrey Saeger NEOC 1:10:44 11:25 71.69 -7.6
6 Eric Smith CNYO 1:53:44 18:21 44.59 +3.4
7 Xavier Fradera NEOC 2:25:43 23:30 34.80 +0.0