Troll Cup - Classic Nov 08, 2014

View results by course

M-Green

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mark Webb CSU 2:29:26 27:10 32.34 -8.8
2 David Krueger NEOC 2:40:25 29:10 30.12 +0.5

F35+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Katia Bertoldi CSU 1:11:59 13:05 67.13 -5.8

F40+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Pia Webb CSU 1:01:20 11:09 78.79 +0.6
2 Wendy Johnecheck NEOC 1:17:23 14:04 62.45 -0.0
3 Kelly Guarino NEOC 1:33:21 16:58 51.77 +0.7
  Amy Latva-Kokko NEOC DNF   0.00 0.0

F45+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kristin Hall NEOC 1:01:18 11:09 78.83 -6.6

F50+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Jessica Rykken NEOC 1:44:57 19:05 46.05 -3.8
2 Galina Kuznetsov NEOC 2:43:06 29:39 29.63 -0.0

M50+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Bo Nielsen NEOC 0:51:03 9:17 94.66 -1.6
2 Clinton Morse WCOC 1:02:58 11:27 76.75 -0.7
3 Stephen Richardson WCOC 1:06:09 12:02 73.05 +2.4
4 Karl Ahlswede DVOA 1:13:50 13:25 65.45 +1.9
5 David Yee NEOC 1:25:30 15:33 56.52 -5.4
6 Doug Sevon NEOC 1:51:25 20:15 43.37 -8.1

M55+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tim Parson NEOC 0:59:35 10:50 81.10 -4.5
2 John Rogers NEOC 1:06:16 12:03 72.92 +3.8
3 Carl Childs GMOC 1:09:03 12:33 69.98 -6.9
4 Jim Arsenault UNO 1:10:15 12:46 68.79 -0.9
5 Michael Cooper NEOC 1:22:53 15:04 58.30 -0.0
6 Jeffrey Schapiro NEOC 1:26:54 15:48 55.61 +1.7
7 Peter Bundschuh UNO 1:31:29 16:38 52.82 +0.3
  Guy Olsen HVO DNF   0.00 -50.6
  Patrick Marsh DNF   0.00 0.0
  Jeffrey Tingle NEOC DNF   0.00 -19.0

M60+

Green, 5.50 km, 105 m, 12 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ernst Linder UNO 0:54:09 9:51 89.24 +7.8
2 Peter Gagarin CSU 0:59:19 10:47 81.47 +0.0
3 Glen Tryson EMPO 0:59:32 10:49 81.17 +0.6
4 Bill Pullman MNOC 1:04:24 11:43 75.04 +2.7
5 Phil Bricker NEOC 1:12:16 13:08 66.87 -1.3
6 Peter Goodwin UNO 1:27:29 15:54 55.24 -4.4
7 Mitchel Hansen CNYO 1:41:54 18:32 47.42 -3.2
8 Rob Wilkison DVOA 1:43:53 18:53 46.52 -5.6
9 James Eagleton DVOA 1:48:23 19:42 44.59 -11.3
10 David Hunter EMPO 1:53:18 20:36 42.65 -6.3
11 Ed Kotowski UNO 1:56:29 21:11 41.49 -3.7
12 Aims Coney NEOC 2:13:38 24:18 36.16 -1.9

F-21+

Red, 7.00 km, 140 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Pavlina Brautigam WCOC 1:25:04 12:09 77.72 +1.0
2 Becky Carlyle WCOC 1:40:16 14:19 65.93 -4.6
3 Victoria Campbell QOC 1:49:46 15:41 60.23 -3.9
4 Peggy Dickison OK 2:10:17 18:37 50.74 -4.6
5 Evalin Brautigam WCOC 2:10:43 18:40 50.57 -4.8
6 Linda Kohn ROC 2:13:06 19:01 49.67 -1.9
7 Anne Wilkinson COC 2:25:58 20:51 45.29 -5.7
8 Nancy Duprey UNO 2:36:22 22:20 42.28 -1.0

M35+

Red, 7.00 km, 140 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Giovanni Berlanda Scorza CSU 1:02:38 8:57 105.55 +15.0
2 Juha Vierinen NEOC 1:27:12 12:27 75.81 +1.0

M40+

Red, 7.00 km, 140 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ian Finlayson NEOC 1:19:41 11:23 82.97 -0.0
2 Jeffrey Saeger NEOC 1:31:59 13:08 71.87 -2.5

M45+

Red, 7.00 km, 140 m, 15 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Joe Brautigam WCOC 1:03:17 9:02 104.47 +7.3
2 Sergiy Gnatiouk HVO 1:06:13 9:28 99.84 -1.0
3 Andis Vitolins HVO 1:15:41 10:49 87.35 +3.1
4 Yuriy Bulka 1:43:52 14:50 63.65 +1.3
5 Rick Worner ROC 2:35:28 22:13 42.52 -8.0
6 Eric Smith CNYO 3:28:58 29:51 31.64 -11.4