2014 US Classic Championships - Day 1 Aug 09, 2014

View results by course

F-Green

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Katie Bolt 1:13:14 9:54 91.49 -0.0
2 Pia Skyttersaeter Iversen 1:28:14 11:55 75.94 -5.7
3 Diana Todd QOC 1:47:15 14:30 62.47 -3.2
4 Robi Mulford BAOC 2:34:44 20:55 43.30 -13.5

M-Green

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Michael Rounds RMOC 1:24:05 11:22 79.68 +8.4
2 Richard Dekany LAOC 1:38:38 13:20 67.93 -0.9
3 Csaba Tiszttarto DVOA 1:39:08 13:24 67.59 +4.5
4 Pablo Fernandez RMOC 1:44:20 14:06 64.22 -1.9
  Yuri Zakrevski HVO DNF   0.00 -20.2

F35+

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Donna Fluegel WCOC 2:13:34 18:03 50.16 +1.1
2 Senia Bozova RMOC 2:54:49 23:37 38.33 -0.9

F40+

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Stina Bridgeman ROC 1:08:12 9:13 98.24 +10.6
2 B. Brooke Mann RMOC 1:34:01 12:42 71.27 -0.9
3 Jo Forbes 2:09:35 17:31 51.70 -9.3

F45+

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Toini Skyttersaeter 1:21:56 11:04 81.78 +2.2
2 Albina Zakrevski HVO 1:28:55 12:01 75.35 +1.9
3 Sue Dekany LAOC 1:47:55 14:35 62.09 +4.6
4 Cornelia Coolen-Vogt BAOC 1:51:10 15:01 60.27 -13.4
  Amy Winston RMOC DNF   0.00 0.0

F50+

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Peggy Dickison OK 1:13:49 9:59 90.77 +3.2
2 Clare Durand LAOC 1:17:58 10:32 85.94 +10.7
3 Goril Skyttersaeter Jones RMOC 1:24:02 11:21 79.73 +3.0
4 Kathleen Lennon QOC 1:34:18 12:45 71.05 -2.2
5 Carol Nugent RMOC 1:45:13 14:13 63.68 +6.7
6 Mary Jones OK 1:47:33 14:32 62.30 -3.9
7 Anne Ledbetter GAOC 2:06:50 17:08 52.83 +12.3
8 Shelagh Pepper STARS 2:07:47 17:16 52.43 -1.8
9 Andrea Schneider MNOC 2:50:10 23:00 39.37 +0.4

M-18

Green X, 7.40 km, 160 m, 13 Ctrls, CGV: 5483.1

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Will Hubsch LAOC 0:49:34 6:42 135.17 +3.7
2 Ondrej Jezek OCIN 1:01:01 8:15 109.81 +1.5
3 Peter Zakrevski HVO 1:07:28 9:07 99.31 +5.7
4 Julian Yescas QOC 1:35:33 12:55 70.12 -6.6
5 Sam Kelsch OCIN 1:38:49 13:21 67.80 -4.7
6 Dylan Poe OCIN 2:11:18 17:45 51.03 -13.6
  John Logansmith QOC DNF   0.00 -13.2

M50+

Green Y, 7.50 km, 180 m, 15 Ctrls, CGV: 4805.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Neal Barlow RMOC 1:00:13 8:02 101.77 +1.0
2 Paul Thornton QOC 1:02:00 8:16 98.84 -0.4
3 Michael Eglinski OK 1:02:32 8:20 98.00 +0.8
4 Tapio Karras BAOC 1:06:13 8:50 92.55 -10.0
5 Nadim Ahmed QOC 1:08:15 9:06 89.79 +4.7
6 Karl Ahlswede DVOA 1:09:26 9:15 88.26 +4.5
7 Ron Birks GPHXO 1:10:50 9:27 86.52 -3.3
8 James Baker 1:16:12 10:10 80.42 +9.8
9 Michael Minium OCIN 1:18:02 10:24 78.53 +1.8
10 Clinton Morse WCOC 1:19:46 10:38 76.83 -14.0
11 Charlie Bleau GAOC 1:29:09 11:53 68.74 -6.2
12 William Langton SLOC 1:33:02 12:24 65.87 -10.2
13 Yoshihiko Yamamoto 1:37:36 13:01 62.79 -5.4
14 Steve Houghton GAOC 1:45:11 14:01 58.26 -2.5
15 Allen Hubsch LAOC 1:46:33 14:12 57.52 -6.3
16 Bob Forgrave COC 2:03:37 16:29 49.57 +0.5

M55+

Green Y, 7.50 km, 180 m, 15 Ctrls, CGV: 4805.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kevin Teschendorf BGR 0:53:35 7:09 114.37 +4.5
2 Rich Kelly RMOC 1:00:42 8:06 100.96 +5.0
3 Steve Gregg BAOC 1:02:00 8:16 98.84 +4.6
4 Tom Svobodny MVOC 1:02:56 8:23 97.38 -6.1
5 Takashi Sugiyama 1:04:55 8:39 94.40 +0.4
6 Mike Poulsen CROC 1:15:09 10:01 81.55 +6.4
7 Alister Metherell 1:15:58 10:08 80.67 -5.1
8 Tom Strat QOC 1:20:44 10:46 75.91 +0.8
9 Greg Lennon QOC 1:21:21 10:51 N/R  - 
10 Simon Rea 1:38:19 13:07 62.33 +4.9
11 Pete Bundschuh UNO 1:40:03 13:20 61.25 -1.8
12 Brendan White RMOC 1:44:10 13:53 58.83 -6.0
13 Steve Beuerman BAOC 3:12:55 25:43 31.77 +0.0
  Guy Olsen HVO DNF   0.00 -37.0

M60+

Green Y, 7.50 km, 180 m, 15 Ctrls, CGV: 4805.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sverre Froyen RMOC 1:07:53 9:03 90.28 +4.9
2 Charlie Shahbazian CAOC 1:09:12 9:14 88.56 -2.9
3 Phil Bricker NEOC 1:10:39 9:25 86.74 +7.3
4 Mikko Sani 1:12:29 9:40 84.55 -6.1
5 Gavin Wyatt-Mair BAOC 1:13:02 9:44 83.91 +5.8
6 Craig Weber HVO 1:16:38 10:13 79.97 +1.8
7 Leonid Shatskin CAOC 1:16:43 10:14 79.88 -0.4
8 Sam Listwak QOC 1:18:19 10:27 78.25 +4.6
9 Mark Hendrickson RMOC 1:18:35 10:29 77.98 +6.7
10 Glen Tryson EMPO 1:20:51 10:47 75.80 -6.7
11 Rob Wilkison DVOA 1:34:39 12:37 64.75 +2.3
12 Patrick Kelly COC 1:35:29 12:44 64.18 +4.8
13 Peter Goodwin UNO 1:42:23 13:39 59.86 -1.7
14 Peter Dady CNYO 1:50:10 14:41 55.63 -10.5
15 Edward Niemann DVOA 2:04:52 16:39 49.08 -2.8
16 Mikhail Raskin 2:10:28 17:24 46.97 +1.9

M-Red

Red, 9.70 km, 240 m, 15 Ctrls, CGV: 5469.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 William Felts RMOC 2:06:43 13:04 56.20 -3.5
2 Damian Swift BAOC 2:15:20 13:57 52.63 -0.6

F-21+

Red, 9.70 km, 240 m, 15 Ctrls, CGV: 5469.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Georgia Whitla 1:10:26 7:16 101.12 +2.6
2 Sandra Lauenstein RMOC 1:11:25 7:22 99.72 +1.9
3 Lara Prince 1:15:00 7:44 94.96 +4.2
4 Angelica Riley DVOA 1:22:54 8:33 85.91 +2.4
5 Kseniya Popova HVO 1:23:24 8:36 85.40 -7.9
6 Maiya Anderson RMOC 1:29:31 9:14 79.56 +8.0
7 Allison Brown 1:47:35 11:05 66.20 -1.2
8 Olga Baranova DVOA 2:13:44 13:47 53.26 -6.8
  Nadezda Ryazanskaya DNF   0.00 -33.6
  Rikke Skyttersaeter Iversen MP   0.00 -42.2

M-20

Red, 9.70 km, 240 m, 15 Ctrls, CGV: 5469.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Brennan Hertel OCIN 1:55:14 11:53 61.80 +6.7

M35+

Red, 9.70 km, 240 m, 15 Ctrls, CGV: 5469.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Greig Hamilton 1:05:03 6:42 109.48 -2.3
2 Christoph Zurcher RMOC 1:15:53 7:49 93.85 -1.2
3 J-J Cote LROC 1:25:33 8:49 83.25 -3.1
4 Jason Zorilla RMOC 1:55:01 11:51 61.92 +0.0
  Joseph Zaremba RMOC DNF   0.00 0.0

M40+

Red, 9.70 km, 240 m, 15 Ctrls, CGV: 5469.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Phil Wood 1:05:30 6:45 108.73 +3.2
2 Craig Murray RMOC 1:07:31 6:58 105.48 +4.1
3 Troy Bozarth RMOC 1:13:50 7:37 96.46 +0.2
4 Jason Plunkett RMOC 1:20:52 8:20 88.07 +9.1
5 Jason Pilcher 1:54:52 11:51 62.00 +7.4
6 Rob McLennan CAOC 2:04:28 12:50 57.22 -10.5
7 Arthur Harmon ARCT 2:53:57 17:56 40.94 -12.7

M45+

Red, 9.70 km, 240 m, 15 Ctrls, CGV: 5469.2

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Bill Cusworth GCO 1:02:38 6:27 113.71 +6.1
2 JP Lande RMOC 1:09:47 7:12 102.06 +5.4
3 Theodore Good QOC 1:10:08 7:14 101.55 -3.4
4 Peter Golde COC 1:24:55 8:45 83.87 -2.3
5 Robert Minto ICO 1:28:57 9:10 80.07 +3.9
6 Yuriy Bulka 1:34:09 9:42 75.64 -2.1
7 John Crowther RMOC 1:42:28 10:34 69.51 +2.7
8 Eric Rosenzweig BAOC 1:57:27 12:06 60.64 -3.5
9 Rob Harrow 2:17:58 14:13 51.62 -4.9
10 Galen Moore RMOC 2:18:19 14:16 51.49 +2.3
11 Scott Drumm CROC 2:40:34 16:33 44.36 -0.5