US UltraLong Championships Dec 02, 2012

View results by course

F-Green

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Charlotte Chung NEOOC 3:00:28 19:00 46.96 +0.0
  Dana Colestock MNOC DNF   0.00 0.0

M-Green

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ted Good QOC 1:53:05 11:54 74.94 +0.0
2 Edward Despard CSU 2:13:23 14:02 63.54 -0.0
3 Todd Pownell NEOOC 2:59:32 18:54 47.20 +12.3

F-20

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Isabel Bryant CSU 2:09:45 13:39 65.32 -0.9
2 Barbara Ziolkoski FLO 2:58:40 18:48 47.43 -1.2

F35+

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Molly Moilanen MNOC 2:21:16 14:52 59.99 +30.0

F45+

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Julia Bohnen MNOC 2:18:36 14:35 61.15 +4.9
2 Mary Jones OK 2:51:31 18:03 49.41 -11.0
3 Angie Barrett PTOC 3:09:34 19:57 44.71 -6.1
4 Brenda Blacklock ICO 3:57:20 24:59 35.71 -5.1

F50+

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Erin Binder MNOC 2:39:04 16:45 53.28 -5.6
2 Heidi Onkst QOC 2:52:37 18:10 49.10 -1.2

M-18

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
  Kristian Rodriguez FLO DNF   0.00 -29.1

M50+

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Dave Kostansek NEOOC 1:35:40 10:04 88.59 +3.2
2 Randy Mitchell NEOOC 1:53:04 11:54 74.95 +15.5
3 Matt Bond MVOC 2:00:16 12:40 70.47 +5.5
4 Benjamin Hart OCIN 2:09:45 13:39 65.32 +0.9
5 David Onkst QOC 2:11:35 13:51 64.41 -4.8
6 Michael Carlson MNOC 2:21:45 14:55 59.79 +3.8
7 Jim Gordon CAOC 2:28:02 15:35 57.25 -6.0
8 Oleg Koptelov SMOC 3:00:26 19:00 46.97 +2.9
  Duane Adams FLO DNF   0.00 -35.4

M55+

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Bill Pullman CSU 1:45:05 11:04 80.65 -2.7
2 Rick Breseman COC 1:49:00 11:28 77.75 -1.8
3 Shin Shimizu COO 2:09:48 13:40 65.29 +9.2
4 Richard Waldo SMOC 2:24:04 15:10 58.83 -6.4
5 Bruce Metz CAOC 2:38:07 16:39 53.60 +0.6
6 Thomas Murphy OCIN 2:45:32 17:25 51.20 -0.0
  Kenneth Kling OLOU DNF   0.00 -24.6

M60+

Green, 9.50 km, 225 m, 13 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Peter Gagarin CSU 1:42:53 10:50 82.37 +0.0
2 Walter Siegenthaler COK 1:54:57 12:06 73.73 -7.7
3 Sverre Froyen RMOC 2:19:33 14:41 60.73 -6.5
4 Leonid Shatskin CAOC 2:24:55 15:15 58.48 +1.4
5 Jim Mullin MNOC 2:29:19 15:43 56.76 -3.8
6 Ken Walker Sr CSU 3:12:32 20:16 44.02 -24.4

M-Red

Red, 14.50 km, 530 m, 22 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Vladimir Gusiatnikov OCIN 2:42:09 11:11 79.02 -2.4
2 Andrei Logvin 2:45:37 11:25 77.37 -5.2

F-21+

Red, 14.50 km, 530 m, 22 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Iliana Shandurkova QOC 2:13:40 9:13 95.86 +6.4
2 Alexandra Jospe CSU 2:38:09 10:54 81.02 -4.7
3 Carol Ross ONB 3:14:10 13:23 65.99 -10.4
4 Peggy Dickison OK 3:14:21 13:24 65.93 +2.0
5 Barb Campbell GHO 3:44:57 15:31 56.96 +1.2
6 Barbara Bryant CSU 4:34:15 18:55 46.72 -0.0
  Kim Chou CAOC DNF   0.00 -21.0

M-20

Red, 14.50 km, 530 m, 22 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Nathan Ohrwaschel DVOA 2:41:38 11:09 79.28 -8.0
2 Zac Barker DVOA 3:00:48 12:28 70.87 -11.5
3 Addison Bosley OCIN 3:51:50 15:59 55.27 +0.0
4 Michael Laraia MNOC 3:51:53 16:00 55.26 -0.0
5 Matt Barrett PTOC 3:59:51 16:32 53.42 -11.0
  Chris Vasquez FLO DNF   0.00 -26.5
  Joshua Escobar FLO DNF   0.00 -47.8
  Nathan Keels FLO DNF   0.00 -28.4
  John Stabler FLO DNF   0.00 -61.8

M35+

Red, 14.50 km, 530 m, 22 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Jon Marsden 2:21:30 9:46 90.56 +0.0
2 Videlin Aleksiev QOC 2:49:16 11:40 75.70 +2.3
3 Stanimir Pandelov CAOC 2:59:46 12:24 71.28 +36.5

M40+

Red, 14.50 km, 530 m, 22 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Vadim Masalkov DVOA 2:19:13 9:36 92.04 -2.2
2 Viktor Nikolenko CAOC 3:56:53 16:20 54.09 +4.3
3 Raymond Chung TOC 4:03:16 16:47 52.67 +1.2
4 John Crowther RMOC 4:12:37 17:25 50.72 -3.0
5 Kelly Spurlock MVOC 4:55:58 20:25 43.29 -5.5
  Chuck White CAOC DNF   0.00 -24.9

M45+

Red, 14.50 km, 530 m, 22 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Gregory Balter WCOC 2:14:50 9:18 95.03 -2.0
2 Nadim Ahmed QOC 3:14:45 13:26 65.80 -7.1
3 Peter Wentzel MNOC 3:22:52 13:59 63.16 -4.0
4 Robert Minto ICO 3:41:30 15:17 57.85 -5.5
  Michael Eglinski OK DNF   0.00 -82.2
  David Yee CSU DNF   0.00 -57.2
  Joseph Sackett CAOC DNF   0.00 -69.0