GNC US Middle Championships - Team Trials & WRE Apr 15, 2012

View results by course

F-Green

Green Y, 3.60 km, 140 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 McKenzie Hudgins USMAOC 1:43:52 28:51 30.91 -27.7
  Jessica Barrett PTOC OT   0.00 -22.9

M-Green

Green X, 3.60 km, 140 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Vladimir Gusiatnikov OCIN 0:42:25 11:47 85.23 +0.5
2 James O'Keefe USMAOC 0:44:23 12:20 81.46 -3.5
3 Jeremy DeBons QOC 0:47:58 13:19 75.37 +8.8
4 Benjamin Wright 1:26:32 24:02 41.78 +0.7
5 Ryan Corker DVOA 1:39:55 27:45 36.18 +0.0
  Dustin Menhart USMAOC DNF   0.00 -11.8

F-20

Green Y, 3.60 km, 140 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Barbara Ziolkoski GAOC 1:00:01 16:40 53.49 +11.4
2 Taylor Sneed HOC 1:12:04 20:01 44.55 -1.3
3 Meg Parson NEOC 1:15:00 20:50 42.81 -31.5
  Janet Varela NTOA DNF   0.00 0.0

F35+

Green Y, 3.60 km, 140 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ioana Lindsey BGR 0:45:56 12:46 69.89 +7.4
2 Charlotte MacNaughton FWOC 0:48:09 13:23 66.68 +4.2

F40+

Green Y, 3.60 km, 140 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Pia Webb CSU 0:40:00 11:07 80.26 +3.4
2 Angelica Riley DVOA 0:53:01 14:44 60.56 +0.0
3 Sue Dekany LAOC 1:16:36 21:17 41.91 -1.6

F45+

Green Y, 3.60 km, 140 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mary Jones OK 0:58:32 16:16 54.85 -2.8
2 Angie Barrett PTOC 0:58:55 16:22 54.49 -1.1
3 Cecilia Weststrom 1:00:14 16:44 53.30 +2.1
4 Lisa Carr NTOA 1:12:17 20:05 44.42 -2.5
5 Nancy Bowers 1:27:44 24:22 36.59 -0.9
6 Brenda Blacklock ICO 1:56:24 32:20 27.58 -2.3
  Bambi Walmsley CVOC DNF   0.00 0.0

F50+

Green Y, 3.60 km, 140 m, 17 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Natalia Deconescu CAOC 0:44:00 12:13 72.97 +10.2
2 Erin Binder MNOC 0:48:00 13:20 66.89 +22.4
3 Kathleen Lennon QOC 0:49:00 13:37 65.52 +6.9
4 Peggy Dickison OK 0:49:29 13:45 64.88 -5.5
5 Clare Durand LAOC 0:51:15 14:14 62.64 +4.5
6 Shelagh Pepper STARS 0:57:55 16:05 55.43 +8.8
7 Lisa McNerney CAOC 0:59:20 16:29 54.11 +2.7
8 Kris Beecroft QOC 1:01:06 16:58 52.54 +0.6
9 Donna Fluegel WCOC 1:12:01 20:00 44.58 -1.1
10 Karin Gookin Didisse CTOC 1:12:04 20:01 44.55 -2.5
11 Anne Billman ARCT 1:16:22 21:13 42.04 -4.7

M-18

Green X, 3.60 km, 140 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Will Hubsch LAOC 0:39:35 11:00 91.33 -3.3
2 Travis Wood GAOC 0:52:16 14:31 69.17 +4.1
3 Case Wainright GAOC 0:55:16 15:21 65.42 +11.4
4 Josh Hilberg QOC 1:00:29 16:48 59.77 -0.8
5 Trevor Smits GAOC 1:05:32 18:12 55.17 -2.8
6 Anthony Ciccarello GAOC 1:16:26 21:14 47.30 -0.3
7 Holt Esslinger GAOC 1:29:43 24:55 40.30 +7.9
8 Garth George GAOC 1:32:10 25:36 39.23 -7.7
9 Aaron Leix GAOC 1:34:02 26:07 38.45 +6.5
10 William Renner GAOC 1:43:32 28:46 34.92 -0.0

M50+

Green X, 3.60 km, 140 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mikell Platt LROC 0:32:58 9:09 109.67 -0.6
2 Andras Revesz DVOA 0:36:20 10:06 99.50 +4.9
3 Dave Kostansek NEOOC 0:38:26 10:41 94.07 +7.3
4 Istvan Nagy DVOA 0:40:52 11:21 88.47 +9.0
5 Daryl Remick GAOC 0:43:33 12:06 83.02 +0.6
6 Nadim Ahmed QOC 0:44:12 12:17 81.79 -6.5
7 Piotr Zielczynski HVO 0:48:52 13:34 73.98 +14.1
8 Jim Gordon ICO 0:51:07 14:12 70.73 +3.5
9 Clinton Morse WCOC 0:55:32 15:26 65.10 -19.2
10 Charlie Bleau GAOC 0:59:57 16:39 60.31 -2.8
11 Mike Poulsen CROC 1:01:05 16:58 59.19 -2.5
12 Richard Shane GAOC 1:07:09 18:39 53.84 +1.4
13 Kean Williams COC 1:09:04 19:11 52.35 -9.2
14 Nicolas Watkins FLO 1:16:45 21:19 47.11 -4.1
15 Herbert Fechter 1:22:12 22:50 43.98 +22.0
16 Robert Frost GAOC 1:31:33 25:26 39.49 -5.9
17 Joseph Strickland VOC 1:39:01 27:30 36.51 -1.3
18 Jay Murphy 1:51:35 31:00 32.40 -0.0
19 Ansgar Simonsson 1:58:01 32:47 30.63 +8.2
  Steve Beuerman BAOC DNF   0.00 -12.8
  Tapio Karras BAOC DNF   0.00 -89.6

M55+

Green X, 3.60 km, 140 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Tim Parson NEOC 0:39:08 10:52 92.38 +5.3
2 Bill Pullman CSU 0:40:21 11:13 89.60 +7.7
3 Stefan Bergstrom OOC 0:40:57 11:23 88.29 +7.8
4 Charlie Shahbazian CAOC 0:43:37 12:07 82.89 +6.4
5 Greg Lennon QOC 0:43:55 12:12 82.32 +10.7
6 Steve Gregg BAOC 0:46:15 12:51 78.17 -1.5
7 Glen Tryson EMPO 0:46:19 12:52 78.06 +1.4
8 David Enger SAMM 0:47:54 13:18 75.48 -0.1
9 Tom Strat QOC 0:53:46 14:56 67.24 -4.8
10 Bruce Wolfe BAOC 0:56:20 15:39 64.18 -8.9
11 Gavin Wyatt-Mair BAOC 1:00:31 16:49 59.74 -3.0
12 Pat Meehan OCIN 1:07:56 18:52 53.22 -8.7
13 Jim Eagleton DVOA 1:09:18 19:15 52.17 -9.2
14 Guy Olsen HVO 1:10:14 19:31 51.48 -0.6
15 Bill Pilcher CTOC 1:16:18 21:12 47.38 -1.2
16 Rick Green VOC 1:18:09 21:43 46.26 +3.6
17 Dean Sturtevant NEOC 1:28:49 24:40 40.71 -29.8
  Phil Bricker NEOC DNF   0.00 -46.0
  James Pilman VOC DNF   0.00 0.0

M60+

Green X, 3.60 km, 140 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Walter Siegenthaler COK 0:42:12 11:43 85.67 +7.3
2 Ron Bortz DVOA 0:49:17 13:41 73.36 -2.4
3 Rick Armstrong SLOC 0:50:04 13:54 72.21 +5.8
4 Ken Walker Sr CSU 0:52:24 14:33 68.99 +0.1
5 Peter Goodwin UNO 0:55:13 15:20 65.48 +6.0
6 Rob Wilkison DVOA 0:56:19 15:39 64.20 +8.8
7 Bob Boltz NEOOC 0:56:21 15:39 64.16 +4.5
8 Tom Nolan QOC 0:57:48 16:03 62.55 -10.2
9 Stephen Rice VOC 1:28:58 24:43 40.64 -8.7
10 Paul Clatterbuck PTOC 1:32:16 25:38 39.18 -9.6
11 Frederick Martin NTOA 1:35:44 26:36 37.76 -3.8
12 Ian Shields BOK 1:55:40 32:08 31.26 +0.8
13 Joe Maliszewski FLO 1:57:21 32:36 30.81 -1.4
  Bob Lux UNO DNF   0.00 -52.8
  Brian Wright GAOC OT   0.00 -17.6
  Vinton Wolfe GAOC MP   0.00 -16.5

M-Red

Red, 4.20 km, 155 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Alexander Bergstrom OOC 0:36:29 8:41 95.53 +3.3
2 Ayal Parish-Plass 0:41:46 9:57 83.45 +5.6
3 William Riley McDonald USMAOC 0:48:07 11:27 72.44 -3.2
4 Radu Greavu 0:49:27 11:46 70.48 +4.2
5 Rick Worner ROC 0:56:32 13:28 61.65 +30.8
6 Daniel Raam 1:27:40 20:52 39.76 +7.7

F-21+

Red, 4.20 km, 155 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Alison Crocker CSU 0:32:58 7:51 105.73 +4.0
2 Katarina Smith Falcon 0:38:47 9:14 89.87 +3.6
3 Hannah Burgess USMAOC 0:40:00 9:31 87.14 +3.5
4 Alexandra Jospe CSU 0:41:41 9:55 83.62 -1.8
5 Pavlina Brautigam WCOC 0:42:47 10:11 81.47 +2.8
6 Carol Ross ONB 0:44:50 10:40 77.74 +1.4
7 Anna Bringle GAOC 0:44:51 10:41 77.71 +11.2
8 Becky Carlyle WCOC 0:46:53 11:10 74.34 -7.5
9 Cristina Luis TSN 0:51:34 12:17 67.59 -8.8
10 Pam James 0:54:10 12:54 64.35 -10.4
11 Lindsay Worner ROC 0:58:22 13:54 59.72 -0.6
12 Wai Lan Iris Lui 1:00:47 14:28 57.34 -0.6
13 Linda Kohn ROC 1:09:19 16:30 50.28 -1.7
  Leslie Rojas HOC DNF   0.00 -15.7

M-20

Red, 4.20 km, 155 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Zachary Lyons ROC 0:42:23 10:05 82.24 -1.2
2 Connor Frost GAOC 0:44:18 10:33 78.68 -0.2
3 Matt Stout GAOC 0:44:55 10:42 77.60 +2.7
4 Zac Barker DVOA 0:46:13 11:00 75.41 -5.1
5 Joe Barrett PTOC 0:46:26 11:03 75.06 +2.0
6 John Stabler GAOC 0:51:50 12:20 67.24 +10.6
7 Cody Ball GAOC 0:52:38 12:32 66.22 -2.0
8 Brett Fregia HOC 1:01:59 14:45 56.23 +1.4
9 Matthew Barrett PTOC 1:16:25 18:12 45.61 -17.8
10 Nicholas Pebworth NTOA 1:19:43 18:59 43.72 +21.9

M35+

Red, 4.20 km, 155 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ilkka Leppavuori GAOC 0:31:51 7:35 109.43 -0.0
2 Vadim Masalkov DVOA 0:33:12 7:54 104.98 +12.3
3 Gregory Balter WCOC 0:46:17 11:01 75.31 -19.4
4 Mika Latva-Kokko NEOC 0:49:35 11:48 70.29 +0.6
5 Videlin Aleksiev CVOC 0:52:56 12:36 65.85 -2.9
6 Jason Pilcher CTOC 1:31:32 21:48 38.08 +4.8
  James Scarborough BAOC MP   0.00 -43.3
  Stephen Fluegel WCOC DNF   0.00 0.0

M40+

Red, 4.20 km, 155 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Laszlo Kolyvek COC 0:35:32 8:28 98.09 +16.1
2 Rudy Rooman 0:35:40 8:30 97.72 +6.7
3 Mark Walmsley CVOC 0:47:53 11:24 72.79 -0.8
4 Allen Hubsch LAOC 1:01:10 14:34 56.98 +3.2
5 Csaba Tiszttarto DVOA 1:07:16 16:01 51.81 +1.6
6 David Aaronson A/L 1:09:05 16:27 50.45 +25.2

M45+

Red, 4.20 km, 155 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sergey Velichko CTOC 0:32:40 7:47 106.70 +8.7
2 Ted Good QOC 0:36:12 8:37 96.28 +11.2
3 Randy Kemp OOC 0:39:13 9:20 88.88 +7.2
4 Michael Eglinski OK 0:40:02 9:32 87.06 +5.6
5 Thomas Carr NTOA 0:41:44 9:56 83.52 +2.1
6 Ants Turban 0:45:44 10:53 76.21 +0.0
7 Adrian Zissos FWOC 0:49:13 11:43 70.82 -4.8
8 Robert Minto ICO 0:52:41 12:33 66.16 +6.7
9 Joseph Sackett CAOC 1:05:44 15:39 53.02 -12.5
10 Steven Barnhart MVOC 1:10:26 16:46 49.49 -2.4
11 William Langton SLOC 1:12:00 17:09 N/R  - 
12 Scott Drumm CROC 1:40:01 23:49 34.85 -5.0
13 Daniel Bond VOC 1:47:57 25:42 32.29 -13.2