Pig XVI Saturday Sprint Mar 31, 2012

View results by course

M-Green

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sam Thompson USMAOC 0:13:22 7:02 83.72 +14.0
2 James O'Keefe USMAOC 0:14:13 7:29 78.71 -4.7
3 William Langton SLOC 0:15:59 8:25 N/R  - 
4 Cody Stamm USMAOC 0:18:21 9:39 60.98 -3.7
5 William Miller USMAOC 0:19:08 10:04 58.49 -16.3
6 Cody Garst OLOU 0:23:43 12:29 39.62 -1.7
7 Thomas Martineau ICO 0:24:10 12:43 46.31 -2.2
8 Nicholas Loe 0:28:59 15:15 32.42 +11.2
9 Gabriel Johnson GAOC 0:45:36 24:00 20.60 -3.6
  Jacob Grant USMAOC DNF   0.00 -34.6

F-20

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Emma Waddington GHO 0:17:37 9:16 63.52 -0.0
2 Isabel Bryant NEOC 0:18:18 9:38 61.15 +11.0
3 Danielle Spencer COC 0:20:36 10:51 54.32 +1.0
4 McKenzie Hudgins USMAOC 0:23:32 12:23 47.55 -6.7

F35+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Ioana Lindsey BGR 0:16:56 8:55 66.09 +3.2

F40+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kathy Jo Rufener NEOOC 0:31:47 16:44 35.21 -2.5

F45+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Brenda Blacklock ICO 0:24:58 13:08 44.82 +4.5
2 Lisa Carr NTOA 0:29:46 15:40 37.59 -5.1
3 Nancy Bowers 0:32:43 17:13 34.20 -8.0
4 Diane McKim OLOU 0:34:50 18:20 32.13 +21.4

F50+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kathleen Lennon QOC 0:17:57 9:27 62.34 -0.8
2 Erin Binder MNOC 0:18:29 9:44 60.54 +0.4
3 Chiori Shimizu COO 0:18:44 9:52 59.74 +10.2
4 Shelagh Pepper STARS 0:21:14 11:11 52.70 -0.1
5 Lisa McNerney CAOC 0:21:15 11:11 52.66 +5.6
6 Patricia Lyons BFLO 0:28:01 14:45 39.94 -14.1

M-18

Green V, 2.10 km, 63 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Zachary Lyons ROC 0:14:25 6:52 65.17 +8.6
2 Joshua Escobar GAOC 0:16:21 7:47 57.46 -2.3
3 Chase Crowell OLOU 0:16:36 7:54 56.60 +22.1
4 John Stabler GAOC 0:16:54 8:03 55.59 +14.3
5 Josh Hilberg QOC 0:19:46 9:25 47.53 -3.6
6 Michael Jones 0:20:54 9:57 44.95 +17.0
7 Alexander Johnson OLOU 0:21:10 10:05 44.39 +15.4
8 Addison Bosley OCIN 0:22:00 10:29 42.71 +4.2
9 Christopher Joyner 0:22:21 10:39 42.04 +16.2
10 Ryan Offerman OLOU 0:26:45 12:44 35.12 +10.0
11 Ian Givens OLOU 0:28:09 13:24 33.38 -4.1
12 CJ Chappell OLOU 0:32:28 15:28 28.94 +15.7
13 Josef Galligan 0:35:45 17:01 26.28 -4.5
  Austin Neal OLOU MP   0.00 -21.8
  Noah Fry OLOU MP   0.00 -10.8
  Aaron Poe OLOU MP   0.00 -26.0
  Joshua Culbreath GAOC MP   0.00 -16.8

M50+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Charlie Bleau GAOC 0:18:11 9:34 61.54 -8.6
2 Kean Williams COC 0:18:39 9:49 60.00 -1.3
3 Oleg Koptelov SMOC 0:21:15 11:11 52.66 +3.5
4 Rick Shane GAOC 0:24:01 12:38 46.59 -1.2
5 Duane Adams GAOC 0:31:03 16:21 36.04 -3.2
  Steve Churchill LAOC MP   0.00 -52.3

M55+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Charlie Shahbazian CAOC 0:14:22 7:34 77.89 -4.7
2 Greg Lennon QOC 0:16:06 8:28 69.51 -4.2
3 Shin Shimizu COO 0:16:37 8:45 67.34 +3.0
4 Glenn Birnie GHO 0:18:54 9:57 59.21 -3.9
5 Bruce Moore OLOU 0:21:26 11:17 52.21 -3.1

M60+

Green, 1.90 km, 51 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Bob Boltz NEOOC 0:18:20 9:39 61.04 -7.7
2 Joseph Huberman BOK 0:19:08 10:04 58.49 +3.6
3 Rob Wilkison DVOA 0:20:53 10:59 53.59 -7.2
4 Leonid Shatskin CAOC 0:21:04 11:05 53.12 -7.5
5 John-Eric Nelson WCOC 0:21:05 11:06 53.08 -3.2

F-21+

Red, 2.10 km, 63 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Hannah Burgess USMAOC 0:13:21 6:21 80.65 -6.8
2 Anna Bringle GAOC 0:15:42 7:29 68.57 +1.2
3 Galyna Petrenko 0:15:45 7:30 68.36 -8.9
4 Barbara Bryant NEOC 0:19:36 9:20 54.93 +9.2
5 Kathy Bullard CAOC 0:19:48 9:26 54.38 -5.8
6 Iris Lui 0:21:15 10:07 50.66 -3.2
7 Julie Keim SVO 0:23:47 11:20 45.27 -3.6
8 Janet Tryson EMPO 0:25:26 12:07 42.33 -4.2
9 Celine Bourdon TOC 0:30:50 14:41 34.92 -1.2

M-20

Red, 2.10 km, 63 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 John Hensley Williams USMAOC 0:12:09 5:47 88.61 -0.8
2 Theodore Fong USMAOC 0:13:10 6:16 81.77 -2.5
3 Nathan Ohrwaschel DVOA 0:13:34 6:28 79.36 -3.3
4 Riley McDonald USMAOC 0:13:48 6:34 78.02 +4.6
5 Connor Frost GAOC 0:14:17 6:48 75.38 -1.9
6 Zac Barker DVOA 0:14:54 7:06 72.26 -7.2
7 Donald LeBlanc USMAOC 0:15:36 7:26 69.01 +3.2
8 Matt Stout GAOC 0:16:07 7:40 66.80 -0.4
9 Arnoldo Vasquez NTOA 0:16:26 7:50 65.51 +36.7
10 Andrew Spencer COC 0:23:30 11:11 45.81 -7.6

M35+

Red, 2.10 km, 63 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Raymond Chung TOC 0:17:59 8:34 59.87 +1.4
2 Ralph Lindzon TOC 0:27:26 13:04 39.25 +9.5

M40+

Red, 2.10 km, 63 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Kelly Spurlock MVOC 0:22:10 10:33 48.57 +16.5

M45+

Red, 2.10 km, 63 m, 20 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Gregory Balter WCOC 0:12:24 5:54 86.82 -5.0
2 Thomas Carr NTOA 0:12:39 6:01 85.11 -1.6
3 Michael Lyons ROC 0:15:19 7:18 70.29 +1.9
4 Eugene Mlynczyk UKR 0:15:43 7:29 68.50 -16.2
5 Walter Siegenthaler COK 0:16:17 7:45 66.12 +1.8
6 Michael Hendricks USMAOC 0:16:28 7:50 65.38 -3.7
7 Robert Minto ICO 0:17:13 8:12 62.53 +6.4
8 David Waller OCIN 0:17:49 8:29 60.43 -0.8
9 David Yee NEOC 0:18:11 8:40 59.21 -0.8
10 Carl Muench QOC 0:19:38 9:21 54.84 +0.8
11 Alexander Izzo SMOC 0:20:19 9:40 52.99 +1.9
12 Daniel Bond VOC 0:22:06 10:31 48.72 -0.0
13 Jim Hall COK 0:24:32 11:41 43.88 -7.8
14 Michael Reese CAOC 0:29:47 14:11 36.15 +18.5
15 James Benton OCIN 0:32:34 15:30 33.06 -3.3
  Glen Tryson EMPO SPW   N/R  - 
  Patrick Coneff CAOC MP   0.00 -20.7