Birkhead Wilderness Classic US Champs - Day 1 Mar 10, 2012

View results by course

M-Green

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
  Keith Hulsey GAOC DNF   0.00 -34.9
  Bill Langton SLOC NR   N/R  - 

F-20

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Isabel Bryant NEOC 1:36:32 16:56 47.91 -2.2
2 Barbara Ziolkoski GAOC 1:38:15 17:14 47.08 +22.6
  Meg Parson NEOC NR   N/R  - 

F35+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Martina Hulsey BOK 1:03:04 11:04 73.34 +1.6

F40+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Erminia Farenfield QOC 1:22:36 14:29 55.99 -0.9

F45+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Mary Jones OK 1:24:14 14:47 54.91 -3.0
2 Lisa Carr NTOA 1:39:10 17:24 46.64 +4.0
3 Patricia Mace QOC 1:46:00 18:36 43.63 -0.3
4 Diana Diaz BOK 2:06:16 22:09 36.63 -2.8

F50+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Peggy Dickison OK 1:05:44 11:32 70.36 -4.7
2 Kathleen Lennon QOC 1:07:23 11:49 68.64 +5.5
3 Erin Binder MNOC 1:13:14 12:51 63.16 +3.1
4 Shelley Pennington OLOU 1:18:45 13:49 58.73 +5.7
5 Shelagh Pepper STARS 1:25:38 15:01 54.01 +1.2
6 Heidi Onkst QOC 1:33:46 16:27 49.33 -0.2
7 Sue Kuestner COC 2:20:17 24:37 32.97 -15.1

M-18

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Josh Hilberg QOC 1:29:02 15:37 51.95 +0.8
2 Cody Ball GAOC 1:54:28 20:05 40.41 +20.2

M50+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Joe Brautigam WCOC 41:46 7:20 110.74 +1.7
2 Andras Revesz DVOA 46:52 8:13 98.69 +0.4
3 David Kostansek NEOOC 47:18 8:18 97.78 +2.5
4 Kevin Teschendorf BGR 47:40 8:22 97.03 +2.3
5 Nadim Ahmed QOC 52:01 9:08 88.92 +5.1
6 Istvan Nagy DVOA 54:04 9:29 85.55 -1.7
7 Tom Svobodny MVOC 1:01:34 10:48 75.12 -15.7
8 David Onkst QOC 1:02:20 10:56 74.20 -0.0
9 Thomas Bruce QOC 1:03:16 11:06 73.11 +3.3
10 Clinton Morse WCOC 1:05:36 11:31 70.51 -12.9
11 Paul Regan HVO 1:10:25 12:21 65.68 -0.0
12 Charlie Bleau GAOC 1:10:27 12:22 65.65 -4.5
13 Mike Minium OCIN 1:25:43 15:02 53.96 -19.7
14 Rick Shane GAOC 1:29:21 15:41 51.76 +3.9
15 Duane Adams GAOC 2:01:17 21:17 38.14 -1.1
  Rolf Kuestner COC DNF   0.00 -14.7

M55+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Glen Tryson EMPO 53:38 9:25 86.24 +1.3
2 John Campbell DVOA 54:45 9:36 84.48 -0.5
3 Greg Lennon QOC 1:01:24 10:46 75.33 +1.6
4 Bill Pullman CSU 1:04:12 11:16 72.04 -18.9
5 Sam Listwak QOC 1:06:32 11:40 69.52 +1.3
6 Paul Bennett HVO 1:07:56 11:55 68.08 -0.6
7 Tom Strat QOC 1:09:56 12:16 66.14 -12.4
8 Jim Eagleton DVOA 1:11:17 12:30 64.88 -0.1
9 Dean Sturtevant NEOC 1:11:41 12:35 64.52 -1.2
10 Pat Meehan OCIN 1:11:51 12:36 64.37 +1.8
11 Ralph Tolbert DVOA 1:28:52 15:35 52.05 +0.6
12 Guy Olsen HVO 1:43:35 18:10 44.65 -12.2
13 Phil Bricker NEOC 1:47:35 18:52 42.99 -30.9
  Tim Parson NEOC NR   N/R  - 

M60+

Green, 5.70 km, 138 m, 16 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Jeffrey Saeger NEOC 52:15 9:10 88.52 -8.8
2 Peter Gagarin CSU 52:19 9:11 88.41 -13.1
3 Walter Siegenthaler COK 56:19 9:53 82.13 +4.1
4 Tom Nolan QOC 59:33 10:27 77.67 -2.6
5 Robert Boltz NEOOC 1:06:53 11:44 69.15 +0.5
6 Bill Cheatum GAOC 1:18:50 13:50 58.67 -2.7
7 Bob Fink DVOA 1:23:19 14:37 55.51 -0.9
8 Mark Mace QOC 1:26:48 15:14 53.29 +1.0
9 Robert Turbyfill QOC 1:26:56 15:15 53.20 -1.9
10 Rob Wilkison DVOA 1:27:33 15:22 52.83 -7.9
11 Gary Smith QOC 1:34:52 16:39 48.75 -0.6

F-21+

Red, 8.10 km, 246 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Alison Crocker CSU 1:17:45 9:36 85.64 -12.6
2 Hannah Burgess USMAOC 1:21:34 10:04 81.64 -5.8
3 Pavlina Brautigam WCOC 1:22:29 10:11 80.73 +0.2
4 Kseniya Popova HVO 1:32:28 11:25 72.01 -9.1
5 Anna Bringle GAOC 1:39:43 12:19 66.78 -0.6
6 Lori Huberman CSU 1:57:04 14:27 56.88 -1.6
7 Elisabeth Flannery BOK 2:37:50 19:29 42.19 +4.1

M-20

Red, 8.10 km, 246 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 John Hensley Williams USMAOC 1:14:55 9:15 88.88 -0.5
2 Zac Barker DVOA 1:28:36 10:56 75.16 -4.3
3 John Stabler GAOC 1:40:26 12:24 66.30 -1.7
4 Matt Stout GAOC 1:42:40 12:40 64.86 -2.3
5 Connor Frost GAOC 1:50:17 13:37 60.38 -16.9
6 Nathan Ohrwaschel DVOA 1:52:22 13:52 59.26 -23.4
7 Avery Jones GAOC 2:15:13 16:42 49.25 +5.1
8 Joshua Escobar GAOC 2:23:33 17:43 46.39 -13.0
9 Nathan Keels GAOC 2:36:19 19:18 42.60 +3.4
  Gabriel Johnson GAOC DNF   0.00 0.0
  Joshua Beckwith GAOC DNF   0.00 0.0
  Vincenzo Triolo GAOC DNF   0.00 -27.5
  Matthew Vanderford GAOC DNF   0.00 0.0

M35+

Red, 8.10 km, 246 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Vadim Masalkov DVOA 1:02:34 7:43 106.43 +8.6
2 Gregory Balter WCOC 1:10:02 8:39 95.08 +3.2
3 Andis Vitolins HVO 1:28:50 10:58 74.96 -18.8
4 Videlin Aleksiev CVOC 1:44:24 12:53 63.78 +3.8

M40+

Red, 8.10 km, 246 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Yuriy Bulka 1:20:56 10:00 82.28 +3.5
2 Charles Martz COK 2:03:25 15:14 53.95 -3.1
3 Csaba Tiszttarto DVOA 2:29:56 18:31 44.41 -10.0

M45+

Red, 8.10 km, 246 m, 18 Ctrls, CGV: 0.0

Pl Name Club Time Pace Score Diff
1 Sergiy Gnatiouk HVO 1:03:59 7:54 104.07 +4.4
2 Mikell Platt LROC 1:06:26 8:12 100.23 +1.7
3 Ted Good QOC 1:15:58 9:23 87.65 +5.7
4 Thomas Carr NTOA 1:16:15 9:25 87.33 +0.6
5 Michael Eglinski OK 1:17:48 9:36 85.59 +2.9
6 Randy Hall 1:22:26 10:11 80.78 +1.1
7 Jonas Libell GCO 1:32:06 11:22 72.30 +16.0
8 Joe Sackett CAOC 1:32:34 11:26 71.94 +1.3
9 Martin Farenfield QOC 1:32:56 11:28 71.65 -0.9
10 David Waller OCIN 1:41:46 12:34 65.43 +4.2
11 Rick DeWitt WCOC 1:44:50 12:57 63.52 -3.5
12 Steven Barnhart MVOC 1:50:45 13:40 60.12 +15.9
13 Paul Bradley BOK 1:59:46 14:47 55.60 -1.1
14 Robert Minto ICO 2:06:26 15:37 52.67 -3.5
15 John Baker QOC 2:24:31 17:50 46.08 -0.7
16 Blair Ross 2:39:17 19:40 41.80 -6.5
  Matthew Harmody BOK DNF   0.00 0.0